T4132512021-000
DigiKey Part Number
A134614-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T4132512021-000
Description
CONN RCPT MALE 2P GOLD SLDR CUP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Circular Connector Receptacle, Male Pins Solder Cup
EDA/CAD Models
T4132512021-000 Models
Category
Shell Finish
Nickel
Mfr
Contact Finish - Mating
Gold
Series
Color
Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Shielding
Number of Positions
2
Current Rating (Amps)
4A
Shell Size - Insert
M12-2
Voltage Rating
250V
Mounting Type
Panel Mount
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C