AV1921000Q04
AV1921000Q04
TE Connectivity ALCOSWITCH Anti-Vandal Push Button Switch | Digi-Key Daily
AV1921000Q04
DigiKey Part Number
450-2231-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AV1921000Q04
Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V
Detailed Description
Pushbutton Switch DPDT Anti-Vandal Panel Mount, Front
Category
Actuator Type
Round, Button, Flush
Panel Cutout Dimensions
Circular - 19.20mm Dia
Type
Anti-Vandal
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Circuit
Mechanical Life
500,000 Cycles
Switch Function
On-On
Current Rating (Amps)
3A (AC)
Base Product Number
Voltage Rating - AC
250 V