YFF18AC0J105MT0Y0E
DigiKey Part Number
445-YFF18AC0J105MT0Y0ETR-ND - Tape & Reel (TR)
445-YFF18AC0J105MT0Y0ECT-ND - Cut Tape (CT)
445-YFF18AC0J105MT0Y0EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YFF18AC0J105MT0Y0E
Description
CAP FEEDTHRU 1UF 20% 6.3V 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Feed Through Capacitor 6.3V 2 A 20mOhm 0603 (1608 Metric), 4 PC Pad
EDA/CAD Models
YFF18AC0J105MT0Y0E Models
Category
Current
2 A
Manufacturer
TDK
DC Resistance (DCR) (Max)
20mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Digi-Reel®
Temperature Coefficient
±2.5ppm/°C
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Capacitance
1 µF
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
6.3V
Height (Max)
0.028" (0.70mm)