YFF18AC0G475MT0Y0E
DigiKey Part Number
445-YFF18AC0G475MT0Y0ETR-ND - Tape & Reel (TR)
445-YFF18AC0G475MT0Y0ECT-ND - Cut Tape (CT)
445-YFF18AC0G475MT0Y0EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YFF18AC0G475MT0Y0E
Description
CAP FEEDTHRU 4.7UF 20% 4V 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF Feed Through Capacitor 4V 4 A 10mOhm 0603 (1608 Metric), 4 PC Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
YFF18AC0G475MT0Y0E Models
Category
Current
4 A
Manufacturer
TDK
DC Resistance (DCR) (Max)
10mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insertion Loss
30dB @ 50kHz ~ 3GHz
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Type
Feed Through
Mounting Type
Surface Mount
Capacitance
4.7 µF
Package / Case
0603 (1608 Metric), 4 PC Pad
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
4V
Height (Max)
0.028" (0.70mm)