YFF18AC0G106MT0YHE
DigiKey Part Number
445-YFF18AC0G106MT0YHETR-ND - Tape & Reel (TR)
445-YFF18AC0G106MT0YHECT-ND - Cut Tape (CT)
445-YFF18AC0G106MT0YHEDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YFF18AC0G106MT0YHE
Description
CAP FEEDTHRU 10UF 20% 4V 0603
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µF Feed Through Capacitor 4V 4 A 10mOhm 0603 (1608 Metric), 4 PC Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
YFF18AC0G106MT0YHE Models
Category
Current
4 A
Manufacturer
TDK
DC Resistance (DCR) (Max)
10mOhm
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Insertion Loss
40dB @ 90MHz ~ 1.8GHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Feed Through
Package / Case
0603 (1608 Metric), 4 PC Pad
Capacitance
10 µF
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Height (Max)
0.028" (0.70mm)
Voltage - Rated
4V