B82801B0925A200
DigiKey Part Number
495-B82801B0925A200TR-ND - Tape & Reel (TR)
495-B82801B0925A200CT-ND - Cut Tape (CT)
495-B82801B0925A200DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82801B0925A200
Description
CURR SENSE XFMR 1:200 20A SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 A 1:200 Current Sense Transformer 50kHz ~ 1MHz 0.6mOhm Primary, 33.24Ohm Secondary 8 mH Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B82801B0925A200 Models
Category
Inductance
8 mH
Manufacturer
TDK
ET (Volt-Time)
100VµS
Series
Turns Ratio - Primary:Secondary
1:200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
DC Resistance (DCR)
0.6mOhm Primary, 33.24Ohm Secondary
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Frequency Range
50kHz ~ 1MHz
Size / Dimension
0.280" L x 0.320" W (7.11mm x 8.13mm)
Type
Invasive
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Current Rating (Amps)
20 A