B82144B2152K000
DigiKey Part Number
495-6752-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-6752-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82144B2152K000
Description
FIXED IND 1.5UH 4.1A 45 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
1.5 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.1 A 45mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
B82144B2152K000 Models
DC Resistance (DCR)
45mOhm Max
Series
Q @ Freq
60 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
170MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.256" Dia (6.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Current - Saturation (Isat)
7.2A