B82144B2122K000
DigiKey Part Number
495-6749-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-6749-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82144B2122K000
Description
FIXED IND 1.2UH 4.25A 44 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
1.2 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.25 A 44mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
EDA/CAD Models
B82144B2122K000 Models
DC Resistance (DCR)
44mOhm Max
Series
Q @ Freq
60 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
190MHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.256" Dia (6.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Current - Saturation (Isat)
7.4A