B82144B2103K000
DigiKey Part Number
495-6747-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-6747-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82144B2103K000
Description
FIXED IND 10UH 2.45A 120 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 2.45 A 120mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B82144B2103K000 Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
120mOhm Max
Series
Q @ Freq
40 @ 252kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Frequency - Self Resonant
22MHz
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.256" Dia (6.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Current - Saturation (Isat)
2.85A