B82144B2102K000
DigiKey Part Number
495-6746-2-ND - Tape & Reel (TR)
495-6746-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B82144B2102K000
Description
FIXED IND 1UH 4.45A 43 MOHM TH
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.45 A 43mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
B82144B2102K000 Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
43mOhm Max
Series
Q @ Freq
50 @ 2.52MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Frequency - Self Resonant
200MHz
Part Status
Last Time Buy
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.256" Dia (6.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Current - Saturation (Isat)
7.7A