B72314P2421K101 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 2,491
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
680 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
B72314P2421K101
DigiKey Part Number
495-B72314P2421K101-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72314P2421K101
Description
VARISTOR 680V 6KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
B72314P2421K101 Models
Category
Varistor Voltage (Max)
748 V
Manufacturer
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
190J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
355 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
420 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
560 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
612 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
680 V