B72214X2301K592 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Image for B72214X2301K592 is not available
B72214X2301K592
DigiKey Part Number
495-B72214X2301K592TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214X2301K592
Description
VARISTOR 470V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
470 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Energy
140J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
485 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
300 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
385 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
423 V
Varistor Voltage (Typ)
470 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Max)
517 V