B72214T2301K105
DigiKey Part Number
495-76440-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B72214T2301K105
Description
VARISTOR 470V 6KA 3SIP
Detailed Description
470 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole 3-SIP
EDA/CAD Models
B72214T2301K105 Models
Energy
125J
Packaging
Tray
Capacitance @ Frequency
300 pF @ 1 kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum AC Volts
300 V
Features
Thermally Protected
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
3-SIP
Varistor Voltage (Typ)
470 V
Base Product Number
Varistor Voltage (Max)
517 V