B65815E0400J041
DigiKey Part Number
495-5296-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65815E0400J041
Description
FERRITE CORE RM 400NH N41 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N41 Ferrite Core RM Type 1.480" (37.60mm) Length 0.634" (16.10mm) Width Diameter 0.484" (12.30mm) Height
EDA/CAD Models
B65815E0400J041 Models
Category
Effective Permeability (µe)
124.0
Initial Permeability (µi)
2800
Series
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.39
Effective Length (le) mm
57.0
Core Type
RM
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
Supplier Device Package
RM 12
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Material
N41
Inductance Factor (Al)
400 nH
Height
0.484" (12.30mm)
Tolerance
±5%
Length
1.480" (37.60mm)
Gap
Gapped
Width
0.634" (16.10mm)