B65713A0400A027
DigiKey Part Number
495-B65713A0400A027-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B65713A0400A027
Description
FERRITE CORE PM 400NH N27 2PCS
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Uncoated N27 Ferrite Core PM Type Length Width 3.425" (87.00mm) Diameter 1.378" (35.00mm) Height
EDA/CAD Models
B65713A0400A027 Models
Effective Permeability (µe)
51.0
Series
Initial Permeability (µi)
2000
Core Factor (ΣI/A) mm⁻¹
0.16
Effective Length (le) mm
146.0
Core Type
PM
Effective Area (Ae) mm²
Supplier Device Package
PM 87 x 70
Minimum Core Cross Section (Amin) mm²
Material
N27
Effective Magnetic Volume (Ve) mm³
Diameter
3.425" (87.00mm)
Inductance Factor (Al)
400 nH
Height
1.378" (35.00mm)
Tolerance
±3%