B32714H5505K000
DigiKey Part Number
495-B32714H5505K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32714H5505K000
Description
MKP DC FILTERING - 500VDC, 5UF 1
Detailed Description
5 µF Film Capacitor 500V Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)
0.827" (21.00mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
500V
ESR (Equivalent Series Resistance)
10.8 mOhms