B32714H2155K000
DigiKey Part Number
495-B32714H2155K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32714H2155K000
Description
MKP DC FILTERING - 1200VDC, 1.5U
Detailed Description
1.5 µF Film Capacitor 1200V (1.2kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
1.240" L x 0.492" W (31.50mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
1200V (1.2kV)
ESR (Equivalent Series Resistance)
17.7 mOhms