B32714H1205K000
DigiKey Part Number
495-B32714H1205K000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
B32714H1205K000
Description
MKP DC FILTERING - 1100VDC, 2UF
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 µF Film Capacitor 1100V (1.1kV) Polypropylene (PP), Metallized Radial
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
1.240" L x 0.531" W (31.50mm x 13.50mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.906" (23.00mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - DC
1100V (1.1kV)
Applications
Automotive
Dielectric Material
Ratings
AEC-Q200
ESR (Equivalent Series Resistance)
14.1 mOhms