AVRH10C101KT1R2YE8
DigiKey Part Number
445-AVRH10C101KT1R2YE8TR-ND - Tape & Reel (TR)
445-AVRH10C101KT1R2YE8CT-ND - Cut Tape (CT)
445-AVRH10C101KT1R2YE8DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AVRH10C101KT1R2YE8
Description
VARISTOR 120V 300MA 0402
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 V 300 mA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0402 (1005 Metric)
Category
Energy
0.007J
Manufacturer
TDK
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
1.23 pF @ 1 MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TA)
Maximum DC Volts
70 V
Grade
Automotive
Varistor Voltage (Min)
100 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Typ)
120 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Max)
110 V
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Current - Surge
300 mA