KMS15A-24
KMS15A-24
Industrial Power Supply Product Range Overview Video
KMS15A-24
DigiKey Part Number
285-2529-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KMS15A-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 15W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 625mA 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
KMS15A-24 Models
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
85%
Size / Dimension
2.07" L x 1.08" W x 0.93" H (52.5mm x 27.4mm x 23.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
±120mV
Current - Output (Max)
625mA
Load Regulation
±240mV
Power (Watts)
15 W