DPX40-24WS15
DigiKey Part Number
285-DPX40-24WS15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPX40-24WS15
Description
DC/DC DIN RAIL SUPPLY 15V 40W
Detailed Description
DC DIN Rail Power Supply 1 Output 15V 2.67A
EDA/CAD Models
DPX40-24WS15 Models
Category
Voltage - Output 1
15V
Current - Output (Max)
2.67A
Series
Power (Watts)
40W
Efficiency
85%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.92" L x 0.96" W x 2.27" H (125.0mm x 24.5mm x 57.6mm)
DC Voltage - Input (Min)
9.5V
DC Voltage - Input (Max)
36V