CUS60M-18
DigiKey Part Number
285-CUS60M-18-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS60M-18
Description
AC/DC CONVERTER 18V 59W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 18V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
CUS60M-18 Models
Category
Power (Watts)
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
89%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
PFC
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 1.05" H (76.2mm x 50.8mm x 26.7mm)
Voltage - Output 1
18V
Current - Output 1
3.25 A