CUS400M-28
DigiKey Part Number
285-CUS400M-28-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CUS400M-28
Description
AC/DC CONVERTER 28V 250W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 28V 85 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CUS400M-28 Models
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Packaging
Box
Features
Adjustable Output, Baseplate, PFC, Remote Sense, Universal Input
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Open Frame
Size / Dimension
5.57" L x 3.36" W x 1.61" H (141.6mm x 85.3mm x 40.8mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
60601-1; 62368-1
Voltage - Output 1
28V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
8.93 A