CUS200M-18 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 285-CUS200M-18-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CUS200M-18 |
Description | AC/DC CONVERTER 18V 200W |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Open Frame AC DC Converters 1 Output 18V 85 ~ 265 VAC Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CUS200M-18 Models |
Category | Applications ITE (Commercial), Medical |
Mfr | Voltage - Isolation 4 kV |
Series | Efficiency 94% |
Packaging Box | Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating) |
Type Open Frame | Mounting Type Chassis Mount |
Number of Outputs 1 | Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.22" H (127.0mm x 76.2mm x 31.0mm) |
Voltage - Input 85 ~ 265 VAC | Approval Agency CE |
Voltage - Output 1 18V | Standard Number 60601-1; 60950-1; 62368-1 |
Current - Output 1 11.2 A | Base Product Number |