CCG1R5-12-05SF | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 285-CCG1R5-12-05SF-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | CCG1R5-12-05SF |
Description | DC DC CONVERTER 5V 1.5W |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 300mA 4.5V - 18V Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | CCG1R5-12-05SF Models |
Category | Voltage - Isolation 1.5 kV |
Mfr | Applications ITE (Commercial) |
Series | Features Adjustable Output, Remote On/Off, OCP |
Packaging Tray | Operating Temperature -40°C ~ 100°C (With Derating) |
Part Status Active | Efficiency 79% |
Type Isolated Module | Mounting Type Through Hole |
Number of Outputs 1 | Package / Case 6-DIP Module |
Voltage - Input (Min) 4.5V | Size / Dimension 0.62" L x 0.41" W x 0.45" H (15.7mm x 10.4mm x 11.5mm) |
Voltage - Input (Max) 18V | Control Features Enable, Active Low |
Voltage - Output 1 | Approval Agency IEC, UL, CSA, EN, CE, UKCA |
Current - Output (Max) 300mA | Standard Number 62368-1 |
Power (Watts) 1.5 W |