FXP450.07.0100C
DigiKey Part Number
931-FXP450.07.0100C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FXP450.07.0100C
Description
450MHZ FLEXIBLE PCB ANTENNA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA Cellular PCB Trace I-PEX MHF1 (U.FL) Adhesive
Category
Number of Bands
3
Manufacturer
Taoglas Limited
Gain
-0.36dBi, -1.57dBi, -0.05dBi
Packaging
Bulk
Power - Max
10 W
Part Status
Active
Features
Cable - 100mm
RF Family/Standard
Cellular
Termination
I-PEX MHF1 (U.FL)
Frequency Group
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Mounting Type
Adhesive
Frequency (Center/Band)
420MHz, 432.5MHz, 460MHz
Height (Max)
0.003" (0.08mm)
Frequency Range
410MHz ~ 430MHz, 430MHz ~ 435MHz, 450MHz ~ 470MHz