AGPSF.36C.07.0100C
DigiKey Part Number
931-AGPSF.36C.07.0100C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AGPSF.36C.07.0100C
Description
ACTIVE GPS L1/L2 LOW PROFILE STA
Customer Reference
Detailed Description
RF ANTENNA GPS Ceramic Patch U.FL (UMCC), I-PEX MHF1 Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AGPSF.36C.07.0100C Models
Category
Number of Bands
2
Manufacturer
Taoglas Limited
Return Loss
-10dB, -10dB
Packaging
Tray
Gain
2.73dBi, 3.57dBi
Part Status
Not For New Designs
Features
Cable - 100mm, LNA, Filter
RF Family/Standard
Navigation
Termination
U.FL (UMCC), I-PEX MHF1
Frequency Group
UHF (1GHz ~ 2GHz)
Mounting Type
Surface Mount
Frequency (Center/Band)
1.2267GHz, 1.575GHz
Height (Max)
0.433" (11.00mm)
Frequency Range
1.2257GHz ~ 1.2277GHz, 1.574GHz ~ 1.576GHz