PL10-24-130B
DigiKey Part Number
MT3127-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PL10-24-130B
Description
PWR XFMR LAMINATED 10VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 10VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 12V, Series 24V Secondary Parallel 840mA, Series 420mA Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PL10-24-130B Models
Category
Primary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Tamura
Secondary Winding(s)
Dual
Series
Center Tap
No
Packaging
Tube
Power - Max
10VA
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Laminated Core
Termination Style
PC Pin
Voltage - Primary
115V, 230V
Size / Dimension
47.60mm L x 39.70mm W
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 12V, Series 24V
Height - Seated (Max)
36.20mm
Current - Output (Max)
Parallel 840mA, Series 420mA