F03P050S05L
DigiKey Part Number
F03P050S05L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F03P050S05L
Description
CURRENT SENSOR FLUX GATE/CL 50A
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 50A 1 Channel Flux Gate, Closed Loop Bidirectional Module
Category
Sensitivity
12.5mV/A
Mfr
Frequency
300kHz
Series
Linearity
±0.1%
Packaging
Tray
Voltage - Supply
4.75V ~ 5.25V
Part Status
Active
Response Time
0.3µs
For Measuring
AC
Current - Supply (Max)
55mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C