F01P015S05L
DigiKey Part Number
MT7396-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
F01P015S05L
Description
CURRENT SENSOR FLUX GATE/CL 15A
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 15A 1 Channel Flux Gate, Closed Loop Bidirectional Module
Category
Frequency
300kHz
Mfr
Linearity
±1%
Series
Accuracy
±1.9%
Packaging
Tray
Voltage - Supply
5V
Part Status
Active
Response Time
0.3µs
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
30mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current - Sensing
Polarization
Bidirectional
Number of Channels
1
Mounting Type
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
Module
Sensitivity
41.67mV/A