3FL24-250
DigiKey Part Number
MT1118-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3FL24-250
Description
PWR XFMR LAMINATED 6VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 6VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 12V, Series 24V Secondary Parallel 500mA, Series 250mA Through Hole
Category
Primary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Tamura
Secondary Winding(s)
Dual
Series
Center Tap
No
Packaging
Tube
Power - Max
6VA
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Laminated Core
Termination Style
PC Pin
Voltage - Primary
115V, 230V
Size / Dimension
47.60mm L x 39.60mm W
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 12V, Series 24V
Height - Seated (Max)
21.60mm
Current - Output (Max)
Parallel 500mA, Series 250mA