LCCNF2012KKT1R0MA
DigiKey Part Number
587-LCCNF2012KKT1R0MATR-ND - Tape & Reel (TR)
587-LCCNF2012KKT1R0MACT-ND - Cut Tape (CT)
587-LCCNF2012KKT1R0MADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LCCNF2012KKT1R0MA
Description
FIXED IND 1UH 2.7A SURFACE MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µH Shielded Multilayer Inductor 2.7 A 0805 (2012 Metric)
Category
Current - Saturation (Isat)
2.7A
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
0805
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)