EH35MMMSC
DigiKey Part Number
SC2725-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EH35MMMSC
Description
CONN JACK MONO 3.5MM PNL MNT
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Mono Connector Solder Cup
Category
Mounting Type
Panel Mount
Mfr
Termination
Solder Cup
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Part Status
Active
Contact Material - Plating
Silver
Connector Type
Phone Jack
Body Material
Zinc Alloy
Gender
Female
Body Color
Silver
Signal Lines
Mono
Includes
3 pcs - 1 Connector, 1 Housing, 1 Nut
Industry Recognized Mating Diameter
Housing Material
Thermoplastic
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions/Contacts
2 Conductors, 2 Contacts
Panel Hole Size
0.945" (24.00mm)