35RAPC2BV4
35RAPC2BV4
35RAPC2BV4
DigiKey Part Number
SC1460-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35RAPC2BV4
Description
CONN JACK STEREO 3.5MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
35RAPC2BV4 Models
Category
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole, Right Angle
Mfr
Termination
Solder
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Bulk
Features
Mounting Hardware, Thread Lock
Part Status
Active
Contact Material - Plating
Silver
Connector Type
Phone Jack
Body Material
Brass
Gender
Female
Body Color
Silver, Black
Signal Lines
Stereo (3 Conductor, TRS)
Includes
2 pcs - 1 Connector, 1 Nut
Industry Recognized Mating Diameter
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Actual Diameter
0.142" (3.60mm)