35RAPC2BH3 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | SC1465-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 35RAPC2BH3 |
Description | CONN JACK STEREO 3.5MM R/A |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Jack Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 35RAPC2BH3 Models |
Category | Mounting Type Panel Mount, Through Hole, Right Angle |
Mfr | Termination Solder |
Series | Shielding Unshielded |
Packaging Bulk | Features Mounting Hardware, Thread Lock |
Part Status Active | Contact Material - Plating Silver |
Connector Type Phone Jack | Body Material Brass |
Gender Female | Body Color Silver, Black |
Signal Lines Stereo (3 Conductor, TRS) | Includes 3 pcs - 1 Connector, 1 Nut, 1 Washer |
Industry Recognized Mating Diameter | Housing Material Polybutylene Terephthalate (PBT) |
Actual Diameter 0.142" (3.60mm) | Contact Material Copper Alloy |