35HDLBNS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Switchcraft Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Switchcraft Inc.
In Stock: 0
Datasheet
3.50mm (0.141", 1/8", Mini Plug) - Headphone Phone Plug Stereo (3 Conductor, TRS) Connector Solder Eyelet(s)
35HDLBNS
DigiKey Part Number
137-35HDLBNS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35HDLBNS
Description
3.5MM (1/8" MINI) LOCKING STEREO
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination
Solder Eyelet(s)
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
Features
Locking
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Part Status
Active
Voltage - Rated
250VAC, 140VDC
Connector Type
Phone Plug
Current Rating (Amps)
4 A
Gender
Male
Mating Length/Depth
0.560" (14.20mm)
Signal Lines
Stereo (3 Conductor, TRS)
Contact Material - Plating
Tin
Industry Recognized Mating Diameter
Body Material
Copper Alloy
Actual Diameter
0.138" (3.50mm)
Body Color
Black
Number of Positions/Contacts
3 Conductors, 3 Contacts
Housing Material
Thermoplastic
Internal Switch(s)
Does Not Contain Switch
Contact Material
Copper Alloy
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Cable Opening
0.175" (4.45mm)