URG2012L-121-L-T05
DigiKey Part Number
408-2054-2-ND - Tape & Reel (TR)
408-2054-1-ND - Cut Tape (CT)
408-2054-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
URG2012L-121-L-T05
Description
0805 SIZE, 0.1W, 120 OHM, 0.01%,
Detailed Description
120 Ohms ±0.01% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
URG2012L-121-L-T05 Models
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)