URG1608L-221-L-T05
DigiKey Part Number
408-URG1608L-221-L-T05TR-ND - Tape & Reel (TR)
408-URG1608L-221-L-T05CT-ND - Cut Tape (CT)
408-URG1608L-221-L-T05DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
URG1608L-221-L-T05
Description
RES SMD 220 OHM 0.01% 1/16W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 Ohms ±0.01% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
URG1608L-221-L-T05 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)