URG1608L-151-L-T05
DigiKey Part Number
408-1765-2-ND - Tape & Reel (TR)
408-1765-1-ND - Cut Tape (CT)
408-1765-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
URG1608L-151-L-T05
Description
RES SMD 150 OHM 0.01% 1/16W 0603
Detailed Description
150 Ohms ±0.01% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
URG1608L-151-L-T05 Models
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)