RG2012P-153-B-T5
DigiKey Part Number
RG20P15.0KBTR-ND - Tape & Reel (TR)
RG20P15.0KBCT-ND - Cut Tape (CT)
RG20P15.0KBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RG2012P-153-B-T5
Description
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
RG2012P-153-B-T5 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)