RG2012L-102-L-T05
DigiKey Part Number
408-1631-2-ND - Tape & Reel (TR)
408-1631-1-ND - Cut Tape (CT)
408-1631-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RG2012L-102-L-T05
Description
RES SMD 1K OHM 0.01% 1/10W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms ±0.01% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RG2012L-102-L-T05 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.020" (0.50mm)