HRG3216P-1100-D-T1
DigiKey Part Number
408-1870-2-ND - Tape & Reel (TR)
408-1870-1-ND - Cut Tape (CT)
408-1870-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HRG3216P-1100-D-T1
Description
RES SMD 110 OHM 0.5% 1W 1206
Detailed Description
110 Ohms ±0.5% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
HRG3216P-1100-D-T1 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.065" W (3.20mm x 1.65mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)