HA40101V4-1000U-A99 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 1,972
Datasheet
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 40mm L x 40mm H Vapo-Bearing™ 5.4 CFM (0.151m³/min) 2 Wire Leads
HA40101V4-1000U-A99
HA40101V4-1000U-A99
Sunon Demonstrates the Autorestart and Reverse Airflow Features
HA40101V4-1000U-A99
DigiKey Part Number
259-1790-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HA40101V4-1000U-A99
Description
FAN AXIAL 40X10MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HA40101V4-1000U-A99 Models
Category
Noise
15.7dB(A)
Mfr
Power (Watts)
380 mW
Series
RPM
Packaging
Bulk
Termination
2 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CE, CUR, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 40mm L x 40mm H
Weight
0.034 lb (15.42 g)
Width
10.00mm
Current Rating (Amps)
0.031A
Air Flow
5.4 CFM (0.151m³/min)
Voltage Range
4.5 ~ 13.8VDC
Static Pressure
0.090 in H2O (22.4 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Vapo-Bearing™
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C