SPM1004-1V5C is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 104
Datasheet
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 1.5V 6A 9V - 15V Input
SPM1004-1V5C
DigiKey Part Number
308-2362-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPM1004-1V5C
Description
DC DC CONVERTER 1.5V
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
6A
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
OCP, OTP, OVP, UVLO
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Efficiency
89.3%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
73-BLGA Module
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
0.59" L x 0.35" W x 0.11" H (15.0mm x 9.0mm x 2.8mm)
Voltage - Input (Max)
15V