SMH150-LPSE-D07-ST-BK
DigiKey Part Number
S9254-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMH150-LPSE-D07-ST-BK
Description
CONN HEADER VERT 14POS 1MM
Detailed Description
Connector Header Through Hole 14 position 0.039" (1.00mm)
Category
Contact Length - Mating
0.071" (1.80mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.098" (2.50mm)
Series
Overall Contact Length
0.228" (5.80mm)
Insulation Height
0.059" (1.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
1A