Image for SMH100-LPPE-S10-RA-BK is not available
SMH100-LPPE-S10-RA-BK
DigiKey Part Number
SMH100-LPPE-S10-RA-BK-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMH100-LPPE-S10-RA-BK
Description
CONN HEADER R/A 10POS 1MM
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 10 position 0.039" (1.00mm)
EDA/CAD Models
SMH100-LPPE-S10-RA-BK Models
Category
Contact Length - Mating
0.071" (1.80mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.102" (2.60mm)
Series
Insulation Height
0.050" (1.27mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
1A