VND7140AJ12TR
DigiKey Part Number
497-15860-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-15860-1-ND - Cut Tape (CT)
497-15860-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VND7140AJ12TR
Description
IC PWR DRVR N-CHAN 1:1 PWRSSO12
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Power Switch/Driver 1:1 N-Channel 8A PowerSSO-12
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VND7140AJ12TR Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Output (Max)
8A
Mfr
Rds On (Typ)
140mOhm
Series
Input Type
Non-Inverting
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Auto Restart
Part Status
Active
Fault Protection
Current Limiting (Fixed), Open Load Detect, Over Temperature, Over Voltage, UVLO
Switch Type
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Number of Outputs
2
Grade
Automotive
Ratio - Input:Output
1:1
Qualification
AEC-Q100
Output Configuration
High Side
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
N-Channel
Supplier Device Package
PowerSSO-12
Interface
On/Off
Package / Case
Voltage - Load
4V ~ 28V