STPST5H100AF
DigiKey Part Number
497-STPST5H100AFTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-STPST5H100AFCT-ND - Cut Tape (CT)
497-STPST5H100AFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPST5H100AF
Description
DIODE SCHOTTK 100V 5A SOD128FLAT
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 100 V 5A Surface Mount SOD128Flat
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
680 mV @ 5 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
11.5 µA @ 100 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Supplier Device Package
SOD128Flat
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
100 V
Operating Temperature - Junction
175°C
Current - Average Rectified (Io)
5A