STPSC20G12L2Y
DigiKey Part Number
497-STPSC20G12L2YCT-ND - Cut Tape (CT)
497-STPSC20G12L2YDKR-ND - Digi-Reel®
497-STPSC20G12L2YTR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPSC20G12L2Y
Description
RECTIFIER
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 20A Surface Mount HU3PAK
Category
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 1200 V
Series
Capacitance @ Vr, F
1548pF @ 0V, 1MHz
Packaging
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Bulk
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
20A
Supplier Device Package
HU3PAK
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.5 V @ 20 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)