STPS10200SF
DigiKey Part Number
497-STPS10200SFTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-STPS10200SFCT-ND - Cut Tape (CT)
497-STPS10200SFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS10200SF
Description
DIODE SCHOTTKY 200V 10A TO277A
Detailed Description
Diode 200 V 10A Surface Mount TO-277A (SMPC)
EDA/CAD Models
STPS10200SF Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
895 mV @ 10 A
Mfr
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
6 µA @ 200 V
Supplier Device Package
TO-277A (SMPC)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
200 V
Operating Temperature - Junction
175°C
Current - Average Rectified (Io)
10A